Results for High Pike Level B - 10-Sep-2017

...return to index

Course Results

Brown

Results

8.9km 345m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rowan Capper OUOC M21 60:19  
2nd Harry Scott LOC M18 63:52 +3:33
3rd Graham Patten LOC M55 64:17 +3:58
4th Will Hensman FVO M35 66:43 +6:24
5th Noah Howlett LOC M20 69:45 +9:26
6th John Slater WCOC M45 71:56 +11:37
7th Jim Trueman MDOC M50 73:37 +13:18
8th Ian Cumpstey JOK M40 74:23 +14:04
9th Dan Parker BL M55 76:51 +16:32
10th Jeff Powell Davies BL M35 78:39 +18:20
11th Martin Skinner WCOC M50 78:58 +18:39
12th David McCann MDOC M50 83:55 +23:36
13th Alastair Mackenzie CLOK M55 85:20 +25:01
14th Alan Irving WCOC M50 87:08 +26:49
15th Alan Hartley BL M40 88:13 +27:54
16th Karen Parker BL W50 88:52 +28:33
17th Steven Breeze WCOC M45 93:55 +33:36
18th Stuart Graham SOLWAY M45 95:20 +35:01
19th Nick Martin CLOK M45 99:18 +38:59
20th Ron Kenyon BL M65 128:55 +68:36

Blue

Results

6.1km 315m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Michael Billinghurst WCOC M55 52:55  
2nd John Noblett WCOC M55 53:03 +0:08
3rd John Embrey DEE M55 55:10 +2:15
4th Nick Howlett LOC M50 56:01 +3:06
5th Steve Holmes WCOC M45 57:22 +4:27
6th Jeff Goodwin WCOC M50 59:02 +6:07
7th Mike Hooper SO M45 60:26 +7:31
8th Tom McCann MDOC M20 60:54 +7:59
9th James Crawford GO M60 60:59 +8:04
10th Kate Charles WCOC W45 61:49 +8:54
11th Sara Campbell DEE W50 61:57 +9:02
12th Philip Shrimpton LOC M16 61:59 +9:04
13th Ian Teasdale WCOC M55 63:46 +10:51
14th Stella Lewsley BL W60 63:55 +11:00
15th Graham Capper LOC M55 64:09 +11:14
16th James McCann MDOC M18 65:14 +12:19
17th Ian Turner SOLWAY M70 67:00 +14:05
18th Robin Sloan RR M70 67:14 +14:19
19th Christine Goulding BL W50 69:29 +16:34
20th Chris Emerson WCOC M60 69:47 +16:52
21st Richard Tiley LOC M55 69:49 +16:54
22nd Isabel Berry BL W35 69:55 +17:00
23rd Robert Cranston RR M50 70:23 +17:28
24th Ann Cummings WCOC W55 71:31 +18:36
25th Richard Towler LOC M65 73:03 +20:08
26th David Rawle BL M45 74:04 +21:09
27th Ange Jackson WCOC W40 74:26 +21:31
28th Anne Burbidge WCOC W55 74:37 +21:42
29th Jackie Chapman LOC W55 75:45 +22:50
30th Michael Pearson WCOC M70 76:02 +23:07
31st Roger Garnett ESOC M65 76:45 +23:50
32nd Lindsey Bayles LOC W55 78:04 +25:09
33rd Paul Goldsmith NATO M45 79:52 +26:57
34th Jane McCann MDOC W50 80:12 +27:17
35th John Nash LOC M65 80:39 +27:44
36th Derek Kennedy SOLWAY M50 80:40 +27:45
37th Dave Neild LOC M70 82:52 +29:57
38th Paul Williams BL M65 95:38 +42:43
w6 Rob Bailey CLOK M55 64:01  
w11 Judy Burge LOC W60 88:36  
rtd John Robson SOLWAY M60    

Green

Results

4.8km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paul Wood AIRE M55 46:54  
2nd Andy Lewsley BL M60 47:08 +0:14
3rd Howard Leslie WCOC M55 50:31 +3:37
4th Margaret Mackenzie WCOC W55 51:50 +4:56
5th Susan Skinner WCOC W50 53:33 +6:39
6th Robin Thomas BL M65 54:18 +7:24
7th Andy Campbell DEE M55 54:52 +7:58
8th Roger Thomas WCOC M55 55:13 +8:19
9th Richard Cummings WCOC M55 58:06 +11:12
10th Andrew Stevens WCOC M40 59:41 +12:47
11th Carol Edwards TVOC W60 59:50 +12:56
12th Tony Duncan WCOC M70 60:11 +13:17
13th John Broadhead WRE M60 61:27 +14:33
14th Mike Cumpstey BL M70 66:11 +19:17
15th Roger Jackson WCOC M70 66:21 +19:27
16th Dave McQuillen SOLWAY M70 66:24 +19:30
17th= Jill Smith EBOR W60 68:45 +21:51
17th= Brian Carey IND M60 68:45 +21:51
19th Matthew Haddow LOC M16 69:44 +22:50
20th Janet Nash LOC W65 70:38 +23:44
21st Kim Leslie WCOC W50 72:43 +25:49
22nd Steve Burge LOC M75 72:55 +26:01
23rd Chris Kirkham MDOC M70 74:18 +27:24
24th Gerry Garvey BL M50 75:48 +28:54
25th Judith Filmore LOC W55 76:07 +29:13
26th Philip Nichols BL M60 76:51 +29:57
27th Tom Barkas LOC M65 77:01 +30:07
28th Thomas Oreilly NATO M40 77:25 +30:31
29th Geoffrey Hensman FVO M65 79:02 +32:08
30th Sophie Evans LOC W14 79:31 +32:37
31st Joan Cumpstey BL W65 80:51 +33:57
32nd Alison Hooper SO W40 82:03 +35:09
33rd Isla Mathieson CLOK W50 82:26 +35:32
34th Carol Graham SOLWAY W50 82:29 +35:35
35th Helen Neild LOC W70 87:21 +40:27
36th Ailsa O'Donoghue SOLWAY W20 98:09 +51:15
w1 Gill Browne LOC W60 67:57  
w8 Dave Walton LOC M65 76:59  

Short Green

Results

3.3km 115m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Shirley Wood AIRE W55 42:29  
2nd Philip Gager SROC M70 45:58 +3:29
3rd Malcolm McIvor DEE M75 52:25 +9:56
4th Jane Yates BL W45 52:44 +10:15
5th Terry Unsworth CLOK M70 54:18 +11:49
6th Lindsey Hensman FVO W65 59:46 +17:17
7th Elizabeth Elliott WCOC W65 60:23 +17:54
8th Jim Mitchell PFO M75 64:21 +21:52
9th Dick Whitworth BL M75 64:35 +22:06
10th Isla O'Donoghue SOLWAY W14 65:56 +23:27
11th Stanley Johnston LOC M80 65:57 +23:28
12th Richard Moss BL M75 66:08 +23:39
13th Helen O'Donoghue SOLWAY W55 74:34 +32:05
14th Shirley Moss BL W70 77:27 +34:58
15th Louise Wilson BL W75 77:53 +35:24
16th Alan Heppenstall LOC M75 89:47 +47:18
17th Angela Whitworth BL W75 90:06 +47:37
m6-10 Jane Hunter WCOC W50 76:48  
m9 Michael Wood EPOC M75 79:15  

Light Green

Results

3.2km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lily Unsworth CLOK W21 50:22  
2nd Salka Hintikka IND W40 60:46 +10:24
3rd Dougal Kyle BL M80 68:39 +18:17
4th Janice Nichols BL W55 73:16 +22:54
5th Lizzie Hampshire LOC W14 73:46 +23:24
6th= Jess Evans LOC W12 74:44 +24:22
6th= Gillian Wells LOC W12 74:44 +24:22
8th Nicolette Carey IND W55 98:16 +47:54
m6-8 Bethan Tonkin LOC W14 63:52  
m8 m10-12 Richard Blake MDOC M65 76:23  

Orange

Results

2.4km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Thomas Rawle BL M14 36:22  
2nd Maisy Yates BL W14 38:52 +2:30
3rd Susan Hensman FVO W40 42:50 +6:28
4th Ruben Razzetti IND M11 43:56 +7:34
5th Lucy Hensman FVO W12 44:06 +7:44
6th Jane McQuillen SOLWAY W70 44:50 +8:28
7th Abigail Garvey BL W14 45:33 +9:11
8th Isaac Hunter WCOC M10 76:46 +40:24
m8-9 Elwood Razzetti IND   86:30  
m8-9 Oliver Berry IND M9 86:33  
m8-9 Leo Farkas IND M10 86:35  

Yellow

Results

1.7km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Megan Emery IND   23:21  
2nd Tommy Hardy WCOC M10 24:19 +0:58
3rd Ash Boothroyd LOC M8 24:52 +1:31
4th Philippa Hardy WCOC W45 25:22 +2:01
5th Jessie Lee IND W8 27:24 +4:03
6th Jonty Rezzetti IND M5 27:35 +4:14
7th Katie Hensman FVO W10 31:37 +8:16
8th Barbara Atkinson BL W60 32:38 +9:17
9th Emily Farkas IND W7 36:29 +13:08
10th Hannah Stevens IND W40 36:48 +13:27
11th Josie Stevens IND W6 36:52 +13:31
rtd April Oreilly NATO W10    

Colour Standards

Course Time
Brown 90:29
Blue 79:23
Green 70:21
Short Green 65:56
Light Green 75:33
Red -----
Orange 54:33
Yellow 35:02