Results for Eycott Hill - 14-Oct-2017

...return to index

Course Results

Green

Results

5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ian Cumpstey JOK M40 38:14  
2nd MARTIN BAGNESS WAROC M55 39:00 +0:46
3rd David Spencer WCOC M45 39:26 +1:12
4th Dan Parker BL M55 42:04 +3:50
5th Mark Johnston FVO M45 42:21 +4:07
6th Alan Hartley BL M40 44:36 +6:22
7th Tom Matthew SROC M45 45:31 +7:17
8th Karen Parker BL W50 46:53 +8:39
9th Alex Heron IND M55 47:37 +9:23
10th Colin Valentine WCOC M55 50:05 +11:51
11th Ian Teasdale WCOC M55 50:29 +12:15
12th Edwin Sherstone DEE M50 50:49 +12:35
13th Jack Eyre IND M21 51:19 +13:05
14th Howard Leslie WCOC M55 51:36 +13:22
15th Ian Turner SOLWAY M70 52:30 +14:16
16th Stella Lewsley BL W60 52:33 +14:19
17th Jane Exley WAROC W45 53:53 +15:39
18th Rob Bailey CLOK M55 54:14 +16:00
19th Jonty Goodwin WCOC M14 55:29 +17:15
20th Christine Goulding BL W50 55:56 +17:42
21st Isabel Berry BL W35 56:55 +18:41
22nd Andrew Mort SROC M45 57:43 +19:29
23rd Sarah Taylor-Brown IND W40 57:53 +19:39
24th Robin Thomas BL M65 58:30 +20:16
25th Dale Colclough POTOC M55 60:44 +22:30
26th Chris Lates BL M75 62:06 +23:52
27th Anne Burbidge WCOC W55 62:48 +24:34
28th Richard Evans BL M60 63:17 +25:03
29th Anna Brown WCOC W35 63:31 +25:17
30th Tom Barkas LOC M65 64:20 +26:06
31st Vanessa Brierley WCOC W45 65:09 +26:55
32nd Jill Smith EBOR W60 65:16 +27:02
33rd Denise Broom POTOC W55 71:00 +32:46
34th Karen Blackburn BL W70 72:05 +33:51
35th Isla Mathieson CLOK W50 73:24 +35:10
36th Deborah Goodwin WCOC W55 74:49 +36:35
37th Malcolm Ruckledge WCOC M70 76:11 +37:57
38th= Philip Nichols BL M60 76:34 +38:20
38th= Dick Whitworth BL M75 76:34 +38:20
40th Brian Carey IND M60 79:59 +41:45
41st Joan Cumpstey BL W65 83:41 +45:27
42nd Anita Evans BL W60 92:31 +54:17

Short Green

Results

3.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dave McQuillen SOLWAY M70 38:54  
2nd Isaac Mort SROC M16 42:21 +3:27
3rd Charles Weir BL M55 46:37 +7:43
4th Kim Leslie WCOC W50 49:55 +11:01
5th Kathryn Evans WAROC W35 51:08 +12:14
6th Catherine Wetherfield WCOC W50 53:36 +14:42
7th Laura Hazelhurst BL W14 54:21 +15:27
8th DIANA MITCHELL BL W70 55:37 +16:43
9th Dougal Kyle BL M80 58:57 +20:03
10th Charlotte Robinson IND W16 63:59 +25:05
11th Anya Robinson IND W12 64:34 +25:40
12th Janice Nichols BL W55 65:16 +26:22
13th Nicolette Carey IND W55 68:00 +29:06
14th Salka Hintikka IND W40 71:39 +32:45
15th Joe Goodwin WCOC M18 77:33 +38:39
16th Family Graham IND   87:01 +48:07
17th Angela Whitworth BL W75 91:48 +52:54
m4 Jim Evans WAROC M45 51:15  
m2 Cate Matthew SROC W12 73:47  

Orange

Results

2.5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ruben Razzetti IND M12 23:21  
2nd Rowan Ashworth WAROC M10 23:45 +0:24
3rd Tom Ashworth WAROC M10 23:57 +0:36
4th Frankie Exley WAROC M12 24:07 +0:46
5th Rosalind Weir BL W14 31:38 +8:17
6th Hanna Brindley FVO W10 38:47 +15:26
7th Caitlin Hodkinson BL W16 40:48 +17:27
8th Scarlett Evans WAROC W10 44:12 +20:51
9th Jazmine Exley WAROC W10 44:16 +20:55
10th Sally Carter IND W10 48:56 +25:35
11th Pippa Carter IND W10 56:50 +33:29
12th Daniel Dixon IND M10 58:11 +34:50
13th Helen Lates BL W75 95:21 +72:00
m1-9 Andrew Suddaby BL M75 16:16  
m1-9 Judy Suddaby BL W75 16:34  
m3-8 Nicholas Mort SROC M12 53:26  

Colour Standards

Course Time
Orange 44:12