Results for High Stand Wood - 13-Jan-2018

Results for High Stand Wood - 13-Jan-2018

...return to index

Course Results

GREEN

Results

4.8km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Stuart Graham SOLWAY M50 50:40  
2nd Karen Parker BL W55 51:06 +0:26
3rd Howard Leslie WCOC M55 58:36 +7:56
4th Carol Edwards BL W60 59:21 +8:41
5th Christine Goulding BL W55 59:42 +9:02
6th Stella Lewsley BL W60 61:35 +10:55
7th Mark Hawker BL M50 61:49 +11:09
8th David Rawle BL M50 63:03 +12:23
9th Isabel Berry BL W35 69:45 +19:05
10th Ian Turner SOLWAY M70 69:58 +19:18
11th Raymond Wren BL M70 70:03 +19:23
12th Scott Simpson IND M40 70:13 +19:33
13th Andrew Mort SROC M45 70:16 +19:36
14th Jane Yates BL W50 71:43 +21:03
15th Alex Heron IND M55 72:07 +21:27
16th Gary Newman BL M50 74:40 +24:00
GREEN standard time 76:00
17th Elizabeth Farthing BL W50 76:27 +25:47
18th Debbie Thompson BL W60 76:34 +25:54
19th Jenny Wren BL W65 77:27 +26:47
20th Gerry Garvey BL M50 81:15 +30:35
21st Chris Lates BL M75 82:10 +31:30
22nd Mike Cumpstey BL M70 84:06 +33:26
23rd Dick Whitworth BL M75 86:44 +36:04
24th Joan Cumpstey BL W70 88:50 +38:10
25th Richard Evans BL M65 98:05 +47:25
26th Liz Evans IND W35 98:06 +47:26

SHORT GREEN

Results

3.1km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Michael Pearson WCOC M70 38:35  
2nd Tom Rawle BL M14 65:06 +26:31
3rd Laura Hazelhurst BL W14 72:13 +33:38
4th Rosalind Weir BL W13 85:42 +47:07
5th Charles Weir BL M55 85:51 +47:16
6th Alastair Miller IND M60 90:23 +51:48
7th Angela Whitworth BL W75 90:45 +52:10
SHORT GREEN standard time 90:45
8th Anita Laird BL W70 98:03 +59:28
9th Dougal Kyle BL M80 103:38 +65:03
m6 m9-10 Stan Johnston LOC M80 68:37  
m5-6 m8-10 Marguerite Pennell WCOC W75 93:21  
m6 Anita Evans BL W60 113:05  
rtd Elizabeth Elliott WCOC W70    
rtd Kim Leslie WCOC W55    

ORANGE

Results

2.3km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ewan Simpson IND M14 17:37  
2nd Finn Mayhew IND M13 17:51 +0:14
3rd Ruben Razzetti BL M12 18:24 +0:47
4th Hannah Garvey BL W16 21:50 +4:13
5th Maisie Yates BL W14 22:52 +5:15
6th Amy Miller IND W14 23:03 +5:26
7th Andrew Bell IND   28:57 +11:20
8th Abigail Garvey + 1 BL W14 29:51 +12:14
9th Corrie Mayhew IND M12 30:31 +12:54
10th Anna Mayhew IND   33:42 +16:05
11th Geoff Armer BL M70 37:18 +19:41
12th Harriet Ryding IND W4 40:53 +23:16
13th Barbara Atkinson BL W60 41:39 +24:02
ORANGE standard time 41:39
14th Henry Nicholson IND M9 51:24 +33:47
15th Jason Taylor IND   51:43 +34:06
16th Nicholas Mort SROC M14 58:27 +40:50
17th Thomas Hartley BL M10 61:43 +44:06
18th Louis Clarke IND M5 62:13 +44:36
19th Dylan Clarke IND M4 62:24 +44:47
20th David Fordyce   M60 67:50 +50:13
21st Matthew Hartley BL M10 71:43 +54:06
22nd Lucy Wood IND W3 73:30 +55:53
m2 Eve Dodds IND W15 33:42  
mF Bjorn Iverson IND      
rtd Kieran Gill IND M11