Results for Nunwick Hall - 12-May-2018

...return to index

Course Results

Green

Results

4.9km 120m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jeff Powell Davies BL M35 36:01  
2nd Ian Cumpstey BL M40 36:49 +0:48
3rd Karen Parker BL W55 37:37 +1:36
4th Dan Parker BL M55 39:18 +3:17
5th Jamie Rennie WCOC M45 39:33 +3:32
6th Keith Tonkin BL M60 39:43 +3:42
7th Paul Goldsmith NATO M45 42:01 +6:00
8th David Rawle BL M50 46:14 +10:13
9th Scott Simpson BL M40 46:37 +10:36
10th Christine Goulding BL W55 47:02 +11:01
11th Michael Pearson WCOC M70 49:07 +13:06
12th Ian Teasdale WCOC M55 54:37 +18:36
Green standard time 54:37
13th Ian Murgatroyd SOLWAY M55 57:14 +21:13
14th Stephen Farthing BL M55 57:32 +21:31
15th Jenny Wren BL W65 61:53 +25:52
16th Richard Evans BL M65 62:00 +25:59
17th Chris Lates BL M75 65:01 +29:00
18th Philip Nichols BL M60 67:28 +31:27
19th Dick Whitworth BL M75 67:48 +31:47
20th Joan Cumpstey BL W70 82:07 +46:06
21st Anita Laird BL W70 102:47 +66:46
22nd Wendy Smith & Liz Adams HELM   149:16 +113:15
  Julia Laverack WAROC W55 m5  
  Jonathan Eaton WCOC M60 m14  

Light Green

Results

3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlotte Robinson   W18 29:07  
2nd Elizabeth Farthing BL W50 30:28 +1:21
3rd Maisy Yates BL W14 31:08 +2:01
4th Catherine Wetherfield WCOC W50 31:32 +2:25
5th Ewan Simpson BL M16 33:50 +4:43
6th Brian Robinson   M55 36:54 +7:47
7th Stan Johnston LOC M80 40:27 +11:20
8th Richard Moss BL M75 41:15 +12:08
9th Verena Johnston LOC W80 41:48 +12:41
10th Alex Stevens WCOC M10 45:21 +16:14
Light Green standard time 45:21
11th Dougal Kyle BL M80 48:59 +19:52
12th Anna Robinson   W14 50:07 +21:00
13th Anita Evans BL W60 51:07 +22:00
14th Shirley Moss BL W75 51:13 +22:06
15th John Crosby NATO M70 54:54 +25:47
16th Louise Wilson BL W75 56:45 +27:38
17th Marguerite Pennell WCOC W75 58:11 +29:04
18th Gerald Wilson BL M75 63:06 +33:59
19th Gary & Deborah Newman BL M50 72:35 +43:28
20th Kieran Grehan   M11 75:06 +45:59

Yellow

Results

1.7km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Robbie Farthing BL M12 14:39  
2nd George Rennie WCOC M10 19:07 +4:28
3rd Ewan Wallace   M12 19:27 +4:48
4th Lewis Yates BL M12 31:09 +16:30
Yellow standard time 31:09
5th Robyn & Liam Whitfield   W12 33:38 +18:59
6th Thomas Hartley BL M5 45:51 +31:12
7th Matthew Hartley BL M3 46:43 +32:04
  Helen Lates BL W75 m2