Results for Brampton Urban Middle Distance - 15 Jun 2019 - Provisional

Class Results

Open Men

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Simon Gardner CLYDE M21 23:27  
2nd Jeff Powell Davies BL M35 25:04 +1:37
3rd James Daplyn BL M35 26:05 +2:38
4th James Chapman   M35 28:30 +5:03
5th Owain Rice BL M21 29:35 +6:08
6th Elizabeth Hamer-Davies MDOC W50 42:12 +18:45

Open Women

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Kirstin Maxwell RR W21 24:07  
2nd Isabel Berry BL W35 30:17 +6:10
3rd Laura Hindle FVO W21 32:07 +8:00
4th Liz Heaton LOC W35 34:38 +10:31

Novice

Results

1.6km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oscar Sanderson NATO M12 14:59  
2nd George Rennie WCOC M12 15:07 +0:08
3rd Charlie Ostle   M14 16:46 +1:47
4th Matty Ostle   M12 17:11 +2:12
5th Barbara Atkinson BL W65 26:11 +11:12
6th Coopar Russell BL M6 28:21 +13:22

Hypervet Men 75+

Results

3km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Chris Lates BL M75 35:52  
2nd Anthony Barrable RAFO M75 36:31 +0:39

Hypervet Women 75+

Results

3km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Angela Whitworth BL W75 59:41  
2nd Anita Laird BL W75 60:51 +1:10

Short

Results

3km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Benedict Sanderson NATO M14 27:12  
2nd Hannah Brown NATO W16 35:32 +8:20
3rd Katherine Brown NATO W45 44:08 +16:56
4th Kieran Grehan BL M14 75:58 +48:46

Supervet Men 55+

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ian Maxwell RR M55 23:42  
2nd Simon Filmore LOC M60 30:31 +6:49
3rd Dan Parker BL M55 30:36 +6:54
4th Graham Capper LOC M60 30:41 +6:59
5th George Hare NATO M55 30:46 +7:04
6th Paul Turner SELOC M60 30:56 +7:14
7th Christopher Wright CLOK M60 32:17 +8:35
8th Andy Lewsley BL M60 32:37 +8:55
9th Barry Young NN M55 36:34 +12:52
10th Stephen Eastley BL M65 41:38 +17:56

Supervet Women 55+

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Karen Parker BL W55 27:55  
2nd Stella Lewsley BL W65 30:56 +3:01
3rd Eileen Maxwell RR W55 31:01 +3:06
4th Carol Edwards BL W60 32:25 +4:30
5th= Jill Libby CLOK W60 32:39 +4:44
5th= Jackie Chapman LOC W60 32:39 +4:44
7th Louise Dunn LOC W55 33:03 +5:08
8th Mary Rack NATO W60 36:43 +8:48
9th Christine Goulding BL W55 38:35 +10:40
10th Hazel Hindle MDOC W55 39:58 +12:03
11th Christine Robinson LOC W60 42:31 +14:36
12th Patricia Davies NATO W60 42:47 +14:52
13th Janice Nichols BL W60 47:20 +19:25
14th Hilary Eastley BL W60 52:21 +24:26

Ultravet Men 65+

Results

3km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andy Robinson LOC M65 24:47  
2nd Fred Miller NATO M65 28:58 +4:11
3rd Brian Davies NATO M65 38:39 +13:52
4th Dave Neild LOC M70 43:36 +18:49
5th Geoff Armer BL M70 44:28 +19:41
6th John Crosby NATO M70 59:06 +34:19

Ultravet Women 65+

Results

3km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rhona Fraser ESOC W65 33:38  
2nd Karen Blackburn BL W70 36:18 +2:40
3rd Helen Neild LOC W70 47:17 +13:39

Veteran Men 40+

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jamie Rennie WCOC M45 25:08  
2nd Trevor Hindle MDOC M55 26:10 +1:02
3rd Nick Howlett LOC M50 26:54 +1:46
4th Francis Shillitoe NATO M45 27:38 +2:30
5th Tony Udris SYO M50 29:13 +4:05
6th Scott Simpson BL M40 34:51 +9:43
7th David Rawle BL M50 35:16 +10:08
8th Michael Thompson NN M45 37:58 +12:50
9th Gerry Garvey BL M50 40:08 +15:00

Veteran Women 40+

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Helen Rennie WCOC W45 34:53  
2nd Kim Sanderson NATO W40 36:28 +1:35
3rd Helen Hooper LOC W50 43:12 +8:19
4th Jane Yates BL W50 44:44 +9:51
Course Results

Novice

Results

1.6km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oscar Sanderson NATO M12 14:59  
2nd George Rennie WCOC M12 15:07 +0:08
3rd Charlie Ostle   M14 16:46 +1:47
4th Matty Ostle   M12 17:11 +2:12
5th Barbara Atkinson BL W65 26:11 +11:12
6th Coopar Russell BL M6 28:21 +13:22

Long

Results

3.9km 60m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Simon Gardner CLYDE M21 Open Men 23:27  
2nd Ian Maxwell RR M55 Supervet Men 55+ 23:42 +0:15
3rd Kirstin Maxwell RR W21 Open Women 24:07 +0:40
4th Jeff Powell Davies BL M35 Open Men 25:04 +1:37
5th Jamie Rennie WCOC M45 Veteran Men 40+ 25:08 +1:41
6th James Daplyn BL M35 Open Men 26:05 +2:38
7th Trevor Hindle MDOC M55 Veteran Men 40+ 26:10 +2:43
8th Nick Howlett LOC M50 Veteran Men 40+ 26:54 +3:27
9th Francis Shillitoe NATO M45 Veteran Men 40+ 27:38 +4:11
10th Karen Parker BL W55 Supervet Women 55+ 27:55 +4:28
11th James Chapman   M35 Open Men 28:30 +5:03
12th Tony Udris SYO M50 Veteran Men 40+ 29:13 +5:46
13th Owain Rice BL M21 Open Men 29:35 +6:08
14th Isabel Berry BL W35 Open Women 30:17 +6:50
15th Simon Filmore LOC M60 Supervet Men 55+ 30:31 +7:04
16th Dan Parker BL M55 Supervet Men 55+ 30:36 +7:09
17th Graham Capper LOC M60 Supervet Men 55+ 30:41 +7:14
18th George Hare NATO M55 Supervet Men 55+ 30:46 +7:19
19th= Stella Lewsley BL W65 Supervet Women 55+ 30:56 +7:29
19th= Paul Turner SELOC M60 Supervet Men 55+ 30:56 +7:29
21st Eileen Maxwell RR W55 Supervet Women 55+ 31:01 +7:34
22nd Laura Hindle FVO W21 Open Women 32:07 +8:40
23rd Christopher Wright CLOK M60 Supervet Men 55+ 32:17 +8:50
24th Carol Edwards BL W60 Supervet Women 55+ 32:25 +8:58
25th Andy Lewsley BL M60 Supervet Men 55+ 32:37 +9:10
26th= Jill Libby CLOK W60 Supervet Women 55+ 32:39 +9:12
26th= Jackie Chapman LOC W60 Supervet Women 55+ 32:39 +9:12
28th Louise Dunn LOC W55 Supervet Women 55+ 33:03 +9:36
29th Liz Heaton LOC W35 Open Women 34:38 +11:11
30th Scott Simpson BL M40 Veteran Men 40+ 34:51 +11:24
31st Helen Rennie WCOC W45 Veteran Women 40+ 34:53 +11:26
32nd David Rawle BL M50 Veteran Men 40+ 35:16 +11:49
33rd Kim Sanderson NATO W40 Veteran Women 40+ 36:28 +13:01
34th Barry Young NN M55 Supervet Men 55+ 36:34 +13:07
35th Mary Rack NATO W60 Supervet Women 55+ 36:43 +13:16
36th Michael Thompson NN M45 Veteran Men 40+ 37:58 +14:31
37th Christine Goulding BL W55 Supervet Women 55+ 38:35 +15:08
38th Hazel Hindle MDOC W55 Supervet Women 55+ 39:58 +16:31
39th Gerry Garvey BL M50 Veteran Men 40+ 40:08 +16:41
40th Stephen Eastley BL M65 Supervet Men 55+ 41:38 +18:11
41st Elizabeth Hamer-Davies MDOC W50 Open Men 42:12 +18:45
42nd Christine Robinson LOC W60 Supervet Women 55+ 42:31 +19:04
43rd Patricia Davies NATO W60 Supervet Women 55+ 42:47 +19:20
44th Helen Hooper LOC W50 Veteran Women 40+ 43:12 +19:45
45th Jane Yates BL W50 Veteran Women 40+ 44:44 +21:17
46th Janice Nichols BL W60 Supervet Women 55+ 47:20 +23:53
47th Hilary Eastley BL W60 Supervet Women 55+ 52:21 +28:54

Short

Results

3km 45m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Andy Robinson LOC M65 Ultravet Men 65+ 24:47  
2nd Benedict Sanderson NATO M14 Short 27:12 +2:25
3rd Fred Miller NATO M65 Ultravet Men 65+ 28:58 +4:11
4th Rhona Fraser ESOC W65 Ultravet Women 65+ 33:38 +8:51
5th Hannah Brown NATO W16 Short 35:32 +10:45
6th Chris Lates BL M75 Hypervet Men 75+ 35:52 +11:05
7th Karen Blackburn BL W70 Ultravet Women 65+ 36:18 +11:31
8th Anthony Barrable RAFO M75 Hypervet Men 75+ 36:31 +11:44
9th Brian Davies NATO M65 Ultravet Men 65+ 38:39 +13:52
10th Dave Neild LOC M70 Ultravet Men 65+ 43:36 +18:49
11th Katherine Brown NATO W45 Short 44:08 +19:21
12th Geoff Armer BL M70 Ultravet Men 65+ 44:28 +19:41
13th Helen Neild LOC W70 Ultravet Women 65+ 47:17 +22:30
14th John Crosby NATO M70 Ultravet Men 65+ 59:06 +34:19
15th Angela Whitworth BL W75 Hypervet Women 75+ 59:41 +34:54
16th Anita Laird BL W75 Hypervet Women 75+ 60:51 +36:04
17th Kieran Grehan BL M14 Short 75:58 +51:11