Results for High Pike Galoppen - 03 Nov 2019

...return to index

Course Results

Brown

Results

8.5km 370m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Duncan Archer CLOK M40 53:37  
2nd Graham Patten WAROC M55 55:11 +1:34
3rd Simon Gardner CLYDE M21 55:20 +1:43
4th Steve Birkinshaw WCOC M50 57:29 +3:52
5th Charlie Rennie WCOC M16 59:22 +5:45
6th Joe Sunley WCOC M16 64:09 +10:32
7th Scott Collier KERNO M21 65:19 +11:42
8th Ben Goodwin WCOC M18 66:24 +12:47
9th Nicholas Wilson LEI M20 66:49 +13:12
10th Sarah Jones ESOC W21 67:11 +13:34
11th Mike Harrison WCOC M45 68:29 +14:52
12th Francis Shillitoe NATO M45 68:39 +15:02
13th Simon Hunter WCOC M50 70:00 +16:23
14th Robert Smith LOC M55 72:26 +18:49
15th Tom Matthew SROC M45 76:15 +22:38
16th Karen Parker BL W55 77:57 +24:20
17th Caitlin Pearson WCOC W21 79:16 +25:39
18th Oisin Brennan DUOC M20 79:29 +25:52
19th Steven Breeze WCOC M45 79:56 +26:19
Brown standard time 80:26
20th Jeff Powell Davies BL M35 80:46 +27:09
21st Joseph Murphy SROC M50 83:37 +30:00
22nd Harry O'Donovan LOC M18 88:44 +35:07
23rd Iain Smith-Ward LOC M50 89:56 +36:19
24th Derek Fryer LOC M65 91:39 +38:02
  James Chapman BL M35 m11 rtd  
  Mike Johnson SROC M55 m9-12 rtd  

Blue

Results

6.6km 250m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Finlay Johnson SROC M18 46:22  
2nd David Spencer WCOC M50 49:30 +3:08
3rd Herbie Ashworth WCOC M16 50:22 +4:00
4th Michael Billinghurst WCOC M55 51:44 +5:22
5th Alan Irving WCOC M50 52:26 +6:04
6th Nicholas Evans WCOC M55 54:28 +8:06
7th Ollie Heron-Southward WCOC M16 55:56 +9:34
8th Samuel New DUOC M21 57:41 +11:19
9th Wilfrid Teasdale WCOC M14 57:54 +11:32
10th Tamsin Moran SOC W21 59:02 +12:40
11th John Slater WCOC M45 59:42 +13:20
12th Pippa Archer CLOK W40 60:43 +14:21
13th Jeff Goodwin WCOC M55 61:32 +15:10
14th Anna Harris DEE W16 61:43 +15:21
15th Bethany Hanson IND W21 61:59 +15:37
16th Howard Leslie WCOC M55 63:24 +17:02
17th Chris Pollitt WCOC M55 64:11 +17:49
18th Nick Moore WCOC M60 64:49 +18:27
19th Kate Charles WCOC W50 66:54 +20:32
20th Simon Filmore LOC M60 67:55 +21:33
21st David McCann MDOC M55 68:06 +21:44
22nd Ian Murgatroyd SOLWAY M55 68:53 +22:31
23rd David Downes WCOC M65 69:33 +23:11
24th Andy Robinson LOC M65 69:38 +23:16
25th Alex Matthew SROC M16 69:43 +23:21
26th Lily Regan WCOC W18 70:15 +23:53
27th John Ferris-Worth BL M50 70:34 +24:12
Blue standard time 70:34
28th Joanne Larty LOC W45 71:02 +24:40
29th Jonty Goodwin WCOC M16 71:13 +24:51
30th Mark Simmonds LOC M55 71:48 +25:26
31st Richard Rigby CLOK M50 72:47 +26:25
32nd Julie Ferris-Worth BL W50 73:56 +27:34
33rd Derek Kennedy SOLWAY M55 74:14 +27:52
34th Julian Warren NN M55 74:34 +28:12
35th Rob Bailey CLOK M60 75:18 +28:56
36th Ian Teasdale WCOC M55 75:36 +29:14
37th Anne Burbidge WCOC W55 76:07 +29:45
38th Isabel Berry BL W35 76:40 +30:18
39th Matthew Haddow LOC M18 77:59 +31:37
40th Rowena Browne SROC W55 78:19 +31:57
41st Colin Valentine WCOC M55 78:23 +32:01
42nd Debbie Thompson BL W60 79:30 +33:08
43rd Ange Jackson WCOC W40 82:01 +35:39
44th Ian Turner SOLWAY M70 82:58 +36:36
45th Julian Lailey SROC M70 84:01 +37:39
46th Roger Smith LOC M70 86:53 +40:31
47th Paul Goldsmith NATO M45 106:43 +60:21
48th Leslie Dalgleish ESOC M65 106:51 +60:29
49th Tania Milnes SROC W40 108:03 +61:41
  Steve Holmes WCOC M50 m2-12  
  Ian Porter SROC M50 w10  
  Benjamin Kyd MDOC M16 m7-11  
  Raymond Wren BL M70 m7  

Green

Results

4.4km 170m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ian Cumpstey BL M40 35:14  
2nd Nick Howlett LOC M50 36:39 +1:25
3rd Owain Rice BL M21 39:17 +4:03
4th Thomas Rawle BL M16 39:24 +4:10
5th Pete Winterbottom IND M45 39:48 +4:34
6th Peter Hudd WCOC M55 39:56 +4:42
7th Peter Scott LOC M14 41:19 +6:05
8th David Wathey MDOC M50 42:33 +7:19
9th Graham Capper LOC M60 43:50 +8:36
10th Dylan Kenny LOC M14 44:18 +9:04
11th Isabel Sunley WCOC W14 44:19 +9:05
12th David Rawle BL M50 44:29 +9:15
13th Louise Dunn LOC W55 45:39 +10:25
14th Natalie Hawkrigg BL W45 45:58 +10:44
15th Stuart Crawford WCOC M50 46:23 +11:09
16th Cliff Etherden LOC M70 46:29 +11:15
17th Emma Crawford WCOC W14 47:12 +11:58
18th Joanne Taylor SROC W55 47:15 +12:01
19th Richard Cummings WCOC M60 47:17 +12:03
20th John Taylor SROC M70 48:33 +13:19
21st Bob Barnby WCOC M70 48:42 +13:28
22nd Norman French LOC M70 48:53 +13:39
23rd Lizzie Hampshire LOC W16 49:06 +13:52
24th Dave McQuillen SOLWAY M75 49:16 +14:02
25th Scott Ashworth WCOC M40 49:50 +14:36
26th Tracey Barker SOS W50 49:51 +14:37
27th William Ellis PFO M14 50:20 +15:06
28th Jackie Chapman LOC W60 50:37 +15:23
29th Chris Heaton LOC M35 52:14 +17:00
30th Margaret Dalgleish ESOC W65 52:42 +17:28
31st Patricia Davies NATO W60 52:44 +17:30
32nd Tony Duncan WCOC M75 52:54 +17:40
33rd Paul Ferguson SROC M65 53:14 +18:00
Green standard time 53:14
34th Janet Evans WCOC W55 53:16 +18:02
35th Judy Burge LOC W60 53:29 +18:15
36th Dominic Wathey MDOC M14 53:38 +18:24
37th Jane Lusardi SROC W50 55:07 +19:53
38th Jonathan Eaton WCOC M60 55:08 +19:54
39th Richard Southward WCOC M45 55:39 +20:25
40th Liz Heaton LOC W35 55:45 +20:31
41st Ian Sumler-Hutchinson IND M50 55:46 +20:32
42nd Anna Brown WCOC W35 56:13 +20:59
43rd Sarah Taylor-brown WCOC W40 56:24 +21:10
44th Becky Bailey CLOK W21 56:36 +21:22
45th Rosie Law LOC W65 56:40 +21:26
46th Carolyn Rigby CLOK W50 57:50 +22:36
47th Richard Evans BL M65 58:01 +22:47
48th Debby Warren NN W55 59:01 +23:47
49th Philip Nichols BL M60 59:57 +24:43
50th Ian Barker WCOC M45 60:00 +24:46
51st Jo Matthew SROC W45 60:08 +24:54
52nd Simon Cane LOC M70 60:39 +25:25
53rd Jessica Breeze WCOC W18 64:23 +29:09
54th Carys Thomas WCOC W16 64:35 +29:21
55th Joan Cumpstey BL W70 65:35 +30:21
56th Ann Smith LOC W70 66:20 +31:06
57th Clare Rodger WCOC W16 68:03 +32:49
58th Mike Cumpstey BL M70 69:13 +33:59
59th Jenny Wren BL W65 69:27 +34:13
60th Sarah Hiscoke IND W55 70:39 +35:25
61st Judith Filmore LOC W60 70:51 +35:37
62nd Dick Whitworth BL M80 72:21 +37:07
63rd David Fenwick WCOC M75 76:54 +41:40
64th Deborah Goodwin WCOC W55 77:32 +42:18
65th Jeanette Sumler-Hutchinson IND W55 79:39 +44:25
66th Richard Goodwin WCOC M60 79:56 +44:42

Short Green

Results

3km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andrew Bell BL M65 33:23  
2nd Catherine Wetherfield WCOC W55 35:17 +1:54
3rd Henry Teasdale WCOC M16 36:34 +3:11
4th Emma Moody WCOC W50 39:23 +6:00
5th Karen Blackburn BL W70 39:29 +6:06
6th Christine Robinson LOC W60 40:09 +6:46
7th Benedict Sanderson NATO M14 40:24 +7:01
8th Janette McHendry WCOC W50 40:25 +7:02
9th Rick Browne LOC M65 40:27 +7:04
10th Steve Burge LOC M75 40:43 +7:20
11th Gill Browne LOC W60 41:07 +7:44
12th Paul Watson BL M60 41:18 +7:55
13th Kim Leslie WCOC W55 41:22 +7:59
14th James Birkinshaw WCOC M16 42:42 +9:19
15th Ellie Davies IND W21 44:38 +11:15
16th Joyce Rammell SOLWAY W70 44:59 +11:36
17th Stanley Johnston LOC M80 45:07 +11:44
18th Andy Lewsley BL M60 46:24 +13:01
19th Elizabeth Elliott WCOC W70 46:51 +13:28
20th Jane Yates BL W50 47:18 +13:55
21st Gwen Rea WCOC W65 48:51 +15:28
22nd Richard Moss BL M75 49:37 +16:14
Short Green standard time 50:05
23rd Janice Nichols BL W60 51:33 +18:10
24th Dougal Kyle BL M80 51:54 +18:31
25th Jane Hunter WCOC W50 56:19 +22:56
26th Helen Hooper LOC W50 58:00 +24:37
27th Anita Evans BL W65 59:47 +26:24
28th Alan Heppenstall LOC M75 63:58 +30:35
29th Jane McQuillen SOLWAY W75 64:44 +31:21
30th Angela Whitworth BL W75 70:15 +36:52
31st Mike Atherton LOC M75 71:23 +38:00
  Michael Pearson WCOC M75 w8  
  Dan Roach IND M21 rtd  

Light Green

Results

4.2km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ruben Razzetti BL M14 35:31  
2nd Jessica Bailey LOC W14 36:14 +0:43
3rd Marnie Lusardi SROC W14 42:30 +6:59
4th Cate Matthew SROC W14 42:37 +7:06
5th Danny Winterbottom WCOC M12 44:35 +9:04
6th Chris Lates BL M75 49:16 +13:45
7th Daniel Heppell WCOC M14 51:34 +16:03
8th Kamila Winterbottom WCOC W45 61:51 +26:20
Light Green standard time 61:51
9th Alison Scott BL W55 62:46 +27:15
10th Patrick Touratier WCOC M55 66:54 +31:23
11th Nathan Tizard LOC M14 68:20 +32:49
12th Sally Heppell WCOC W40 69:00 +33:29
  Isaac Hunter WCOC M12 w1  
  Myrtle Ashworth WCOC W12 m6-9  
  Emma Winter IND W35 m6-8  

Orange

Results

2km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Hannah Birkinshaw WCOC W12 24:05  
2nd Robert Prince BL M12 24:44 +0:39
3rd Hiroki Holmes WCOC M9 25:59 +1:54
4th Sophie Crawford WCOC W12 26:16 +2:11
5th Jamie Prince BL M10 27:42 +3:37
6th Stuart Prince BL M8 29:46 +5:41
7th Toby Heppell WCOC M12 31:16 +7:11
Orange standard time 36:08
  Ivan Smith LOC M14 m10  

Yellow

Results

1.8km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rebecca Muir   W35 22:39  
2nd Freya Elstone IND W10 22:51 +0:12
Yellow standard time 33:59
  Finn Elstone IND M12 m2